Альтернативні заходи контролю чисельності й шкідливості фітофагів капусти та інших хрестоцвітих культур

Для успішної боротьби з шкідниками культур родини капустяних треба застосовувати запобіжні й винищувальні заходи, щоб не тільки захистити посіви від шкідників, а й не дати їм розмножуватися у наступному році.
Запобіжні заходи - це в основному агротехнічні.
Винищувальні - застосування пестицидів та збирання і знищення шкідників.
У боротьбі з капустяними блішками велике значення мають агротехнічні заходи:
-глибока оранка або перекопування грунту, під час яких гинуть жуки, що залишилися на зиму у верхньому шарі грунту;
-своєчасне садіння добре розвинутої розсади, систематичне знищення бур’янів з родини хрестоцвітих, на яких часто живляться і розмножуються блішки.
З хрестоцвітими блішками справляються багато народних засобів, наприклад, один з найбільш ефективних засобів — суміш пилу (звичайного дорожнього) і нафталіну. Все, що потрібно зробити, це змішати в рівних пропорціях ці інгредієнти, покласти суміш в марлевий мішок і притрусити грунт навколо рослин. Також ефективною є зольна суміш. Необхідно літр попелу залити трьома літрами води, додати трохи рідкого мила (чайну ложку), перемішати і дати настоятися близько трьох-п’яти годин. По закінченні часу рослини обприскують - робити це краще рано вранці. Процедуру необхідно провести не менше трьох разів з п'ятиденними перервами. Або обприскують кислим розчином: 1 столову ложку 70% столового оцту розвести у 10 л води, обприскати рослини - як правило досить одного разу.
Деякі овочівники відловлюють блішок на прапорці з різної тканини, або жовту пластикову тарілку намащують тонким шаром вазеліну, яку прикріплюють на висоті 5-10 см від поверхні грунту або на такій же висоті від найвищої рослини капусти, редиски, або інших рослин, які ростуть на грядці.
У міжряддях капусти посадіть листовий або качанний салат - це профілактика від хрестоцвітих блішок.
Капустяна муха — один з найнебезпечніших шкідників капусти, редиски і редьки. Личинки живуть на корені, об'їдаючи його зовні часто вгризаються в середину кореня. Рослини з пошкодженим корінням гинуть. Самка відкладає яйця до 150 штук на прикореневу частину або на землю біля кореневої

шийки. Через тиждень з'являються личинки, які відразу вгризаються в корінь. Особливо істотної шкоди завдає у вологу погоду (в сухий рік яйце висихає на грунті або личинка гине). Для контролю розвитку і шкідливості личинок капустяної мухи рекомендують відгребти грунт від капусти, а саму рослину облити солоною водою (1 склянка солі на 10 л води).
При проведенні контролю гусені шкідливих метеликів (капустяної совки, біланів, капустяної молі) велике значення має зниш;ення бур’янів та післязбиральних решток; глибока оранка або перекопування, при яких знищується до 60-70% зимуючих лялечок шкідників. Треба розпушувати міжряддя капусти та інших капустяних під час заляльковування шкідливої гусені 1 покоління (червень- липень), що опосередковано сприяє знищенню чималої кількості лялечок.
Для захисту капусти від листогризучої гусені використовують відвари рослин, які містять речовини, що знищують шкідників (полин, гострий перець тощо). Для приготування відвару з полину збирають всю надземну масу рослин, добре пров’ялюють, потім кип’ятять 1 кг цієї маси 10-15 хв. у невеликій кількості води, охолоджують, доливають до 10 л води і відвар готовий до використання. Відвар з гострого перцю готують так: 1 кг розрізаних навпіл плодів кип’ятять протягом години, настоюють 2 доби, після чого перець розтирають, відтискають, проціджують. Використовують 125-150 мл відвару на 10 л води з додаванням 40 г розчиненого до емульсії мила.
Ефективна боротьба з шкідниками капусти повинна базуватися на проведенні агротехнічних, хімічних і біологічних заходів.
З агротехнічних заходів, що попереджують заселення і зниження чисельності ряду шкідників, велике значення має глибока зяблева оранка; регулярний обробіток ґрунту в міжряддях; своєчасна посадка здорової, добре розвиненої розсади (заселену розсаду личинками шкідників перед садінням обов’язково вибраковують); знищення бур'янів, які є додатковим кормом для імаго та личинок шкідників і стають вогнищами їх розмноження та накопичення; розпушування міжрядь у період заляльковування гусені совок; збір і видалення стебел капусти та рослинних решток; просторова ізоляція насінників від полів, де їх вирощували в минулі роки.
Для обмеження чисельності листогризучих совок, капустяної молі, ріпакового і капустяного біланів ефективний біологічний метод. На початку і в період масового відкладання метеликами яєць проводять триразовий випуск яйцеїда - трихограми (30-40 тис. особин на 1 га за один випуск) з інтервалом 5-6 днів. Проти гусені молодших віків кожного покоління застосовують мікробіологічний препарат лепідоцид, 3-4 л/га). Обробки рослин біопрепаратом проводять за температури вище 20 градусів тепла і за відсутності опадів.
Протягом вегетації при виявленні пошкодження капусти шкідниками рекомендується проводити обробки посівів інсектицидами актара 2408С, к.с., децис профі 25¥0, ВГ; енжіо 247 8С, к.с.; матч 050ЕС, к.е., або іншими. Перед застосуванням пестицидів уважно прочитайте інструкцію на етикетці. Дотримуйтесь вказаних рекомендацій, правил особистої безпеки та охорони навколишнього природного середовища.

Головний спеціаліст відділу прогнозування, фітосанітарної діагностики та аналізу ризиків
Управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області
П'ятниця О.Д.